Czy Rozpoznajesz Te 7 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć psychologa? - zdrowie i uroda

psychoterapia Kraków

Ogólne założenia terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne. Ze wzgl

Czy Rozpoznajesz Te 7 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć psychologa? - zdrowie i uroda psychoterapia Kraków
ędu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.


Rodzaje nurtów psychoterapeutycznych

Psychoterapia jest dość ogólnym pojęciem, które oznacza niesienie pomocy pacjentom przy użyciu metod psychologicznych. Psychologia jest szeroką dziedziną nauki i w jej ramach można wyróżnić wiele nurtów psychoterapeutycznych. Podstawowy podział psychoterapii obejmuje takie nurty, jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia dynamiczno-ruchowa, psychoanaliza oraz psychoterapia humanistyczna. Każdy nurt psychoterapii korzysta z określonego podejścia terapeutycznego i pomaga w rozpracowywaniu określonych problemów. Samych nurtów w psychoterapii jest znaczenie więcej i ciągle opracowywane są nowe metody pracy z pacjentem, dlatego że psychologia jest stale rozwijającą się dziedziną. Psychoterapeuta może specjalizować się w jednym, wybranym nurcie lub posiadać kwalifikacje umożliwiające prace w kilku różnych nurtach psychoterapeutycznych. Doświadczony psychoterapeuta jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj psychoterapii do potrzeb konkretnego pacjenta. Niektórzy psychoterapeuci korzystają z wielu różnych nurtów psychologicznych.


Czym jest psychoterapia

Psychoterapia to po prostu zastosowanie metod psychologicznych po to, żeby osoba z problemem poczuła się lepiej. Istnieje wiele różnych nurtów psychoterapeutycznych, należy więc dobrać odpowiedni rodzaj terapii do danego problemu. Psychoterapię prowadzi specjalista, który posiada do tego uprawnienia. Na psychoterapię przychodzą ludzie z różnymi problemami, a w ich uporaniu się pomaga pacjentowi psychoterapeuta. Psychoterapia ma ścisły związek z dziedziną nauki, jaką jest psychologia. Głównym zadaniem psychoterapii jest poprawa stanu pacjenta poprzez zastosowanie różnych metod psychologicznych. Psychoterapia najczęściej odbywa się w gabinecie terapeuty, do którego pacjent przychodzi na regularne spotkania z terapeutą. Psychoterapia ma służyć przede wszystkim poprawie dobrostanu oraz zdrowia psychicznego, a także rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Psychoterapia często jest procesem długotrwałym opartym o kontakt międzyludzki, który wymaga współpracy między pacjentem, a terapeutą.


Założenia psychoterapii humanistycznej

Psychoterapia jest bardzo szerokim pojęciem, w ramach którego można wyróżnić wiele nurtów psychoterapeutycznych. Głównymi nurtami, w ramach których przeprowadza się psychoterapię, to nurt psychoanalizy, behawioralny oraz humanistyczny. W ramach nurtu humanistycznego można wyróżnić, między innymi, psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii humanistycznej jest skupienie się na człowieku w kategoriach holistycznych. Psychoterapia humanistyczna dąży do poszerzenia świadomości człowieka, samoakceptacji oraz lepszego zrozumienia siebie i swoich wyborów. Psychoterapia humanistyczna traktuje człowieka całościowo, jego sferę emocjonalną, sferę cielesną oraz sferę intelektualną, a także społeczną. Głównym założeniem psychoterapii humanistycznej jest indywidualne traktowanie człowieka, podkreślając wyjątkowość i autonomię pacjenta. U podstaw tego nurtu w psychologii leży myśl humanistyczna. Zadaniem terapeuty w nurcie psychoterapii humanistycznej nie jest narzucanie pacjentowi określonych działań, lecz pomoc w zrozumieniu własnych emocji i doświadczeń.



© 2019 http://zdrowie-i-uroda.gazeta.lezajsk.pl/